تاريخ : چهارشنبه 1391/09/22 | 8:29 | نویسنده : پایه سوم نظرآباد

به نام خدا

                  مهاجرت (کوچ زمستانی )

  زمستان فصل سختی برای پرندگان است .هوابسیار سرد می شود وبرای بسیاری از جانوران غذا بسیار کمیاب می گردد.پرندگان زیادی به باغچه ها وحیاط خانه ها سرمی زنند واز خرده غذاهایی که مردم برای آن ها می ریزند استفاده می کنند .به همین دلیل درپاییز جانوران جاهای سرد را ترک کرده وبه نقاط گرم تر می روند .به این کار مهاجرت یا کوچ می گویند .پس علت مهاجرت جانورا ن شرایط آب وهوا یی وکمبود غذا است .آن ها پس از فصل زمستان با گرم شدن هوا دوباره برمی گردند .حدود هفتاد درصد پرندگان ایران مهاجرند .

از جمله جانوران مهاجر ایران می توان به چلچله ی دریایی ، فلامینگو ، پرستو ،کوکو ، چکاوک ، غاز ،سار ، ماهی آزاد ، مارماهی ، اردک ،مرغابی اشاره کرد.

 زمستان خوابی

علت زمستان خوابی جانوران این است که حیوانات باید درجه حرارت بدن خود را درهرموقعیت حفظ کنند .با سرد شدن هوا آن ها برای گرم کردن بدن خود به انرژی بیشتری نیاز دارند واین انرژی را ازراه خوردن غذا تامین می کنند .چون در فصل زمستان غذا کمیاب می شود ، بعضی از جانوران مجبورند برای حفظ دمای بدن خود تلاش وتحرک خود را کم کنند .درنتیجه به خواب زمستانی می روند .اکثر جانورانی که خواب زمستانی دارند قبل از شروع خواب زمستانی غذای فراوان خورده وچاق می شوند .این غذا به صورت چربی در زیر پوست آن ها ذخیره می شود .درطول استراحت آن ها این چربی در بدن سوخته شده وانرژی مورد نیاز بدنشان را تامین می کند .

از جمله جانوران زمستان خواب می توان خفاش ، موش ، خارپشت ، مرغ مگس خوار ، سنجاب ،موش خرما ، قورباغه ووزغ ، مار ، خرس ، ماهی ، پروانه ، پینه دوز را نام برد.  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ